Nasz profil na Facebook.com - polub nas

Jak, kiedy i dlaczego używać łańcuchów śniegowych

Meganews

Zima jest okresem, w którym musimy się liczyć z ciężkimi warunkami na drogach, szczególnie w rejonach górskich. Wprawdzie większość osób używa opon zimowych, ale te nie zawsze są wystarczające. W trudnych warunkach mogą pomóc łańcuchy śniegowe. Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na ten temat.

 

Które łańcuchy wybrać?

Najistotniejsze jest, by łańcuchy były precyzyjnie dobrane do rozmiaru opony oraz posiadały regulację rozmiaru (przydatne w przypadku, gdy opony mają już lekko starty bieżnik i mają mniejszy obwód niż opony fabryczne). Duża część dostępnych łańcuchów posiada pewną tolerancję w zakresie rozmiarów. Podczas zakupu łańcuchów warto zwrócić uwagę na łatwość montażu i demontażu. Ważne jest, by kupić łańcuchy wyprodukowane przez renomowaną firmę, tylko takie będą posiadały certyfikat zapewniający gwarancję bezpieczeństwa i pewność podczas trudnych warunków zimowych. Do wyboru mamy kilka rodzaje łańcuchów:

  • tradycyjne łańcuchy śniegowe ze stali – to najpopularniejsze łańcuchy. Składają się one z sieci ogniw o przekroju koła lub kwadratu. Wiele modeli łańcuchów posiada systemy, które ułatwiają ich zakładanie. Ten rodzaj łańcuchów zapewnia dobrą przyczepność zarówno na lodzie, jak i w kopnym śniegu.
  • łańcuchy tekstylne – j to tak zwana skarpeta śniegowa, czyli cienkie materiałowe nakładki na koło wzmacniane stalą. Są wyraźnie cieńsze od łańcuchów stalowych, co zaliczyć można do zalet. Wadą jest natomiast to, że nie radzą sobie tak dobrze jak tradycyjne, ale będą odpowiednie do jazdy na lodzie i nawierzchni pokrytej warstwą śniegu. Dodatkowo są jedyną opcją, jeśli nasze opony mają już lekko starty bieżnik, a nie znaleźliśmy łańcuchów stalowych posiadających niezbędną regulację rozmiaru.
  • łańcuchy typu Spikes Spider – rewolucyjne łańcuchy, montowane wyłącznie na zewnętrzną część koła. Posiadają adapter mocowany na stałe do felgi oraz część właściwą, którą przymocowuje się do adaptera, co skraca znacząco czas montażu. Łańcuchy Spikes Spider działają równie efektywnie co tradycyjne, niestety koszt ich zakupu jest wyższy.

Kiedy stosować łańcuchy?

Łańcuchy śniegowe będą konieczne wtedy, gdy warunki na drodze stają się ekstremalnie trudne. Zazwyczaj nie ma potrzeby ich stosowania w przypadku, gdy jeździ się tylko po mieście, ponieważ w tym przypadku rzadko ma się do czynienia z aż tak trudnymi warunkami na ulicach miejskich. Sytuacja się zmienia, gdy jazda wymaga przemieszczania się mało uczęszczanymi drogami, szczególnie o dużym stopniu pochylenia, zwłaszcza w górach. W regionach górskich (zarówno w kraju, jak i zagranicą) znajdują się miejsca, które oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi, nakazującymi używania łańcuchów w warunkach zimowych. Łańcuchy obligatoryjne są zatem dla wszystkich kierowców poruszających się w okresie zimowym po górskich trasach.

 

snow-chains-3029596_960_720

 

Jak zamontować łańcuchy?

Żeby prawidłowo zamontować łańcuchy, należy ustawić auto na możliwie płaskiej powierzchni. Powinny być montowane na koła, na które przenoszony jest napęd. W autach z napędem na cztery koła zaleca się montaż łańcuchów na obie osie.

  1. Najpierw należy rozłożyć łańcuchy na podłożu tak, aby środek linki był po wewnętrznej stronie koła, a łańcuchy wychodziły na zewnątrz.
  2. Na końcach linki są zaczepy, które należy połączyć na przedniej, górnej części opony.
  3. Pierścień, który właśnie został spięty, należy przesunąć na wewnętrzną stronę koła.
  4. Następny krok to połączenie zewnętrznej części łańcuchów, poprzez przewlekanie łańcucha napinającego przez bloczki i naciągnięcie go.
  5. Końcówkę łańcucha napinającego trzeba połączyć z ogniwem, które znajduje się najdalej, aby cała konstrukcja była wystarczająco naprężona.

Po zakończeniu montażu dobrze jest przejechać około 100 m, a następnie dociągnąć łańcuchy ponownie. W przypadku łańcuchów z napinaczami automatycznymi nie ma konieczności wykonywać dociągnięcia kontrolnego, ale mimo wszystko dobrze jest sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.

Łańcuchy na koła można znaleźć w wielu sklepach stacjonarnych i sklepach online, np. w sklepie e-bagazniki.pl.

Fot.: Thule

Komentarze:

Inne artykuły w tym dziale:

Nasze czasy opanowała teraz moda na bycie „fit” – o ile w przypadku ludzi wynika to głównie z ich woli, o tyle w przypadku samochodów bycie „fit” jest konieczne i wymuszone. Samochody muszą być ekologiczne, by przetrwać. Dlatego jedyną alternatywą jest napędzanie ich silnikami elektrycznymi. Pytanie tylko, czym będą zasilane ekologiczne samochody? Hybryda ratunkiem dla […]

Komentarzy: 0 skomentuj »