Nasz profil na Facebook.com - polub nas

Jak zadbać o auto przed zimą, poradnik dla kierowców

Meganews

Niedługo skończy się jesień, a zaraz po niej przyjdzie zapowiadana przez meteorologów zima stulecia. Warto jest się przygotować do nadchodzącej aury i zadbać o kondycję naszego samochodu. Podstawowe czynności serwisowe przy aucie wcale nie muszą być trudne, a do ich wykonania wystarczy tylko czas i chęci. Niektórym mogłoby się wydawać, że skoro auto dobrze spisuje się w sezonie letnim, to i w czasie mrozów ominą nas z nim problemy. Nie wchodźmy jednak z założenia, że „jakoś to będzie” i zawczasu przygotujmy swój pojazd.

Serwis i eksploatacja samochodu podczas mrozów – co w nim sprawdzić

Sercem każdego samochodu jest oczywiście silnik. Warto zadbać o jego nienaganną kondycję, by w czasie zimy nas nie zawiódł. Szczególną uwagę powinniśmy przyłożyć w tym przypadku do układu zasilania paliwem, albowiem, w dużej mierze, to od jego sprawności zależy skuteczny rozruch. Dokonując serwisu auta nie wolno zapomnieć o sprawdzeniu stanu filtra paliwa i separatora wody, gdyż to właśnie one odpowiadają za równą pracę napędu. Maksymalna wydajność układu paliwowego to jednak nie wszystko. Posiadacze aut z silnikiem wysokoprężnym zobowiązani są pamiętać o tankowaniu oleju napędowego odpornego na ujemne temperatury.

Skoro już jesteśmy pod maską, warto też sprawdzić inne znajdujące się tam komponenty. Chyba najważniejszą kwestią w czasie ujemnych temperatur jest sprawność akumulatora, gdyż to właśnie on stanowi mózg samochodu. Dzięki niemu jesteśmy w stanie uruchomić nasz pojazd i usłyszeć mruczenie silnika. Skądinąd, w czasie dużych mrozów spowalniają się reakcje chemiczne w nim zachodzące, przez to traci on dużą część swojej mocy. Niekiedy może też się zdarzyć, że całkowicie straci wigor i będzie w stanie agonii. Co w tym przypadku należy zrobić? Jednym z lepszych rozwiązań będzie użycie takiego urządzenia jak prostownik samochodowy z rozruchem lub urządzenie rozruchowe. Z ich pomocą w bardzo prosty sposób uda nam się awaryjne uruchomić auto i przygotować je do jazdy.

Zachowanie szczególnej ostrożności w czasie zimy to podstawa. Każde auto można przygotować do tego okresu, więc nie powinniśmy szczędzić na to czasu. Bieżący serwis hamulców stanowi bardzo istotną kwestię, gdyż to one odpowiadają za nasze bezpieczeństwo na drodze. Ewentualna wymiana klocków czy płynu hamulcowego nie ciągnie za sobą wysokich kosztów, więc gdy nie jesteśmy pewni ich stanu warto je wymienić na nowe. Mogłoby się wydawać, że przy niskich temperaturach układ chłodzenia to ostatnia rzecz, na którą warto zwrócić uwagę. Niestety tak nie jest i pominięcie tego faktu może nas drogo kosztować. Co więc zrobić by uniknąć tego problemu? Zadbajmy o jakość płynów eksploatacyjnych, by uniknąć napraw wynikłych z awarii bloku silnika lub głowicy.

Przygotowanie samochodu do zimy, czyli co warto zrobić przed jej nadejściem

Nie tylko podzespoły mechaniczne dbają o nasze bezpieczeństwo w trakcie podróży. Przed nadejściem kolejnej pory roku powinniśmy włączyć zdrowy rozsądek i zmienić opony na zimowe. Czy warto liczyć na to, że w tym sezonie będzie niewiele śniegu i jakoś uda nam się przez niego prześlizgnąć na letnim ogumieniu? Nikt nie powinien stosować takich praktyk, albowiem to od kół zależy jak nasze auto będzie zachowywać się na drodze. Kiedy najlepiej dokonać takiej wymiany? Z reguły poleca się to robić, gdy na podwórku temperatura regularnie spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Pamiętajmy też o ich nieco mocniejszym napompowaniu opon, gdyż zimą powietrze ma nieco mniejszą objętość. Zaleca się też regularnie sprawdzać ich ciśnienie i taką kontrolę przeprowadzać chociaż raz w miesiącu.

Każdy z nas lubi, gdy samochód robi naprawdę dobre wrażenie. Pierwszym co się rzuca w oczy jest jednak lakier. Jego kondycja podczas trwania zimy to bardzo istotna kwestia, albowiem niewielkie jego ubytki lub uszkodzenia mogą prowadzić do korozji. Widząc piaskarki wielu kierowców ma zapewne mieszane uczucia, gdyż z jednej strony dzięki nim mamy przyzwoite warunki na drodze, a z drugiej to właśnie przez nie powstają niewielkie rysy w powłoce lakierniczej. Sól skutecznie usuwa lód z nawierzchni, lecz działa także niekorzystnie na stan karoserii. Koniecznie trzeba pozbywać się drobin tego związku, aczkolwiek wielu z nas boi się mycia auta w trakcie niskich temperatur ze względu na marznące uszczelki. Wystarczy je jednak wysmarować wazeliną techniczną, by śmiało przystąpić do czyszczenia. Po całym tym procesie warto jednak samodzielnie zatroszczyć się o osuszenie auta w celu uniknięcia kłopotów z zamkami.

Skoro opanowaliśmy sytuację związaną z mechaniką pojazdu, warto też zadbać o dodatkowe akcesoria, dzięki którym zima nie bezie dla nas aż taka straszna. Nie raz zdarzyło się nam, że po nocy auto pokrywała warstwa śniegu. Trzeba ją usunąć, gdyż podróżowanie takim samochodem może się skończyć mandatem. Pozbycie się białego puchu to sprawa stosunkowo prosta i wystarczy do tego niewielka szczotka, np. taka jakiej używamy podczas mycia karoserii. Użytecznym orężem w walce z mrozem może być zaś praktyczna skrobaczka. Duża wilgotność powietrza połączona z niską temperaturą daje efekt w postaci oszronionych szyb. Dla własnego bezpieczeństwa musimy je doprowadzić do stanu użyteczności, by mieć jak najlepszą widoczność z kabiny pasażerskiej. Do samochodu musimy też jakoś się dostać. Wystarczy chwila nieuwagi lub zwyczajny pech, a zamki w naszym maleństwie nie reagują na przekręcenie kluczyka. Z odsieczą w tak trudnej sytuacji przychodzi dla nas odmrażacz, który daje możliwość otworzenia auta w kilka chwil po jego zastosowaniu. Poruszanie się po drogach w czasie zimy nigdy nie należy do przyjemności. Oczywiście służby porządkowe robią co mogą, by ulice były przejezdne, lecz mimo wszelkich zabiegów pozostają one wilgotne. Jazda w takich warunkach uprzykrza życie kierowców, albowiem co chwilę mają oni zachlapaną przednią szybę. Można jednak z tym walczyć, wymieniając płyn do spryskiwaczy na zimowy.

Nie bójmy się zimy, zwróćmy uwagę na przedsezonową konserwację

Nadchodzący okres bywa bardzo niewdzięczny i okrutny. Raczej niewielu kierowców cieszy się na przyjście zimy. W tym czasie zwiększa się ryzyko wypadków i stłuczek, co zmusza do zachowania szczególnej ostrożności. Poprzez dokładny serwis samochodu możemy czuć się jednak w miarę bezpiecznie, lecz pamiętajmy o własnym zachowaniu w ruchu drogowym. Mimo, że czasem warunki wydają się w porządku, właśnie może nam się to tylko wydawać. Nie szalejmy więc na drodze i zachowujmy się jak przystało na odpowiedzialnych kierowców.

Komentarze:

Inne artykuły w tym dziale:

Prowadzenie współczesnej firmy często nie jest możliwe bez samochodu osobowego. Wiele firm, szczególnie tych dużych, posiada nawet kilkadziesiąt aut, które użytkowane są każdego dnia. Ciągła eksploatacja powoduje ich zużycie i konieczne staje się wymieniane aut na nowe. Jakie możliwości zbycia pojazdów daje przedsiębiorcom rynek samochodowy?

Komentarzy: 0 skomentuj »