Nasz profil na Facebook.com - polub nas

Auto na kredyt – nowe czy używane?

Meganews

Wiosna to okres, w którym wielu z nas zastanawia się nad zakupem nowego samochodu. Często planujemy wtedy bliższe i dalsze podróże. Dla części z nas nowe auto wiąże się z podniesieniem komfortu wyjazdów. Kupno wymarzonego samochodu to jednak spore obciążenie dla budżetu domowego – mało kto może pozwolić sobie na taki zakup za gotówkę. Jednym z rozwiązań jest wzięcie kredytu na auto.

 

Zakup nowego samochodu to poważna decyzja. Wydając znaczną kwotę pieniędzy chcemy otrzymać jak najlepszej jakości produkt. Często rozważamy, czy lepiej zdecydować się na nowe, czy używane auto. Druga możliwość wydaje się być tańsza, jednak często nie zdajemy sobie sprawy z tzw. „ukrytych kosztów”, które mogą być odczuwalne dla naszego budżetu.

Ryzyko nieprzyjemnej niespodzianki

Decyzja o zakupie nowego samochodu powinna być dokładnie przemyślana. Często podejmujemy takie decyzje pod wpływem impulsu i emocji, zapominając że świetnie wyglądający samochód może kryć liczne, niekiedy bardzo poważne usterki. A to może oznaczać niespodziewane awarie i wysokie koszty napraw. Dlatego jeśli nie znamy się na sprawach technicznych – koniecznie skonsultujmy się z fachowcami. Nawet jeśli poniesiemy dodatkowy koszt za opinię mechanika, możemy ustrzec się przed przykrymi niespodziankami i dużo większymi wydatkami w przyszłości.

Kupując samochód chcemy aby był on jak w najlepszym stanie. Niestety na rynku wtórnym mnóstwo jest aut z powypadkową przeszłością, niekiedy po nieumiejętnie wykonanych naprawach blacharskich. Kupno takiego samochodu oznacza nie tylko dodatkowe obciążenia finansowe, ale także podwyższone ryzyko w razie wypadku. Dużym problemem jest też nieuczciwość handlarzy – znaczna część oferowanych samochodów ma „przekręcony” licznik lub podrabianą dokumentację serwisową.

Nowy i pewny

Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i niedomówień związanych z zakupem używanego auta warto pomyśleć o nowym samochodzie. Często uważamy, że zakup nowego samochodu znacznie przekracza nasz budżet. Pamiętajmy jednak, że instytucje finansowe prześcigają się w oferowaniu coraz nowocześniejszych kredytów na nowe auto (zobacz np. http://www.vwbank.pl/dla-mnie/kredyty/kredyt-na-samochod-nowy.html). Obok klasycznych kredytów samochodowych, ze stałą ratą miesięczną rozłożoną na cały okres kredytowania, spotkać można inne dogodne formy, takie jak np. kredyty 50/50 lub 3×33, które przeznaczone są dla osób posiadających już odłożoną kwotę na zakup samochodu.

Coraz większą popularnością cieszą się tak zwane kredyty z wysoką wartością końcową. Zaletami tego produktu bez wątpienia są niższe raty miesięczne – ponieważ spłacamy przez 3 lub 4 lata jedynie kwotę odpowiadającą utracie wartości auta w tym okresie oraz odsetki. Po upływie kontraktu mamy do wyboru kilka rozwiązań – możemy wykupić nasz samochód spłacając pozostałą część jego wartości w gotówce lub w ratach. Najciekawszym rozwiązaniem jest jednak możliwość oddania samochodu dealerowi i podpisania nowego kontraktu na zupełnie nowy model – dzięki czemu możemy co 3 lub 4 lata wybierać auto, które jest idealnie dopasowane do naszych możliwości finansowych i sytuacji życiowej – nie martwiąc się o odsprzedaż poprzedniego samochodu.

Komentarze:

Inne artykuły w tym dziale:

Samochody elektryczne coraz częściej pojawiają się na polskich drogach. Jako napęd posiadają jeden lub więcej silników elektrycznych. Jakie są zalety takich samochodów? Koszt eksploatacji jest stosunkowo niski w porównaniu do aut zasilanych paliwem. Silniki elektryczne nie mają obiegu oleju, ani układu chłodzącego, zwykle chłodzone są powietrzem, nie mają rozrządu, rozrusznika, skrzyni biegów i wielu podzespołów, […]

Komentarzy: 0 skomentuj »