Nasz profil na Facebook.com - polub nas

Apple CarPlay i inne systemy w służbie bezpieczeństwa na drogach

Meganews

Sprzęt elektroniczny stał się nieodłączną częścią naszego życia, w niemal każdym z jego aspektów. Urządzeń mobilnych, gadżetów czy technologicznych dodatków używamy przez całą dobę, także wtedy, gdy prowadzimy auto. Z jednej strony stanowi to realne zagrożenie poprzez obniżanie koncentracji. Z drugiej świadome wykorzystanie nowinek sprzyja bezpieczeństwu. Poznaj systemy dostępne dla kierowców w UK!

 

Dla miłośników nadgryzionego jabłka – Apple CarPlay

iPhone’y należą do ulubionych urządzeń mobilnych mieszkańców UK i jest duże prawdopodobieństwo, że należysz do ich grona. Jak wiesz, kierowanie pojazdem i jednoczesne korzystanie z ekranu dotykowego jest z jednej strony zabronione i tępione wysokimi karami, a z drugiej zwyczajnie nieodpowiedzialne i niebezpieczne. Niestety, niejeden wypadek w Wielkiej Brytanii wyraźnie pokazał nam, jak tragiczne skutki mogą mieć pisanie SMS-a, rozmowa telefoniczna czy wreszcie korzystanie z aplikacji mobilnej.

Na szczęście twórcy Apple od kilku lat rozwijają technologię, która jest skierowana do kierowców posiadających flagowe modele smartfonów tej firmy: iPhone 5 i 6 (również w wariantach S, C, Plus). Celem jest zminimalizowanie ryzyka i zwiększenie wygody korzystania z elektronicznych udogodnień, takich jak mapy, rozmowy czy odtwarzacz muzyczny.

System Apple CarPlay jest dołączany jako element dodatkowego wyposażenia do nowych samochodów – ich liczba nie jest imponująca, ale być może właśnie taki posiadasz na Wyspach. Citroen, Peugeot, Volkswagen, Volvo, Porsche czy Skoda – to tylko część producentów, którzy uśmiechają się w kierunku kierowców z iPhone’ami. Pełną listę kompatybilnych z systemem pojazdów znajdziesz na oficjalnej stronie Apple.

System opiera się o łączność przewodową (przez kabel), rzadziej bezprzewodową. Wystarczy przed rozpoczęciem jazdy podłączyć swoje urządzenie z charakterystycznym jabłkiem na obudowie, żeby przez resztę podróży cieszyć się wygodną i bezpieczniejszą obsługą najważniejszych aplikacji, które są wyświetlane na specjalnym panelu CarPlay. Dzięki usłudze możesz między innymi używać autorskiej nawigacji map Apple, a także za pomocą komend głosowych Siri (dostępnych w języku angielskim, co w UK wydaje się szczególnie przydatne) dyktować SMS-y lub nawiązywać połączenia telefoniczne. Duży wyświetlacz w samochodzie zastąpi Ci także tradycyjne radio, ponieważ w łączności z iPhone’m bez problemu skorzystasz z Apple Music czy Spotify.

Z pewnością wybór CarPlay zwiększa bezpieczeństwo kierowców przywiązanych do częstego używania iPhone’a, chociaż faktem pozostaje niewielka liczba samochodów wyposażonych w tę nowoczesną funkcję. Z czasem stanie się ona jednak bardziej popularna, a wszystko zmieni się po wejściu na rynek elektrycznego samochodu, który Apple ma zaprezentować w przeciągu najbliższych kilku lat. Bezsprzecznie na brytyjskich drogach ujrzymy ich zdecydowanie więcej niż na polskich.

Nie tylko iPhone, czyli system dla użytkowników Androida

Oczywiście nie wszyscy kierowcy w UK posiadają urządzenia mobilne z systemem iOS, dlatego może Cię zainteresować odpowiedź koncernu Google dla użytkowników Androida. Jak wiesz, od lat spekuluje się na temat autonomicznych pojazdów tej firmy, ale póki co skupmy się na tym, co istnieje realnie i jest dostępne w masowej sprzedaży.

A co jest? System Android Auto. Nie myl go z jednym z gadżetów wyposażonych w Androidy, takich jak lusterka czy wideorejestratory. Chodzi o pełnoprawny system konfiguracji urządzenia mobilnego z dużym ekranem multimedialnym, który zapewnia o wiele większą wygodę i bezpieczeństwo.

Podobnie jak w przypadku systemu od Apple, również tu lista samochodów jest dość ograniczona i znajdziesz ją na stronie Android Auto. Mieszkając w UK, masz jednak przewagę nad mieszkańcami wielu innych państw. Zaledwie w kilku krajach system funkcjonuje oficjalnie i legalnie, znajdując się w dodatkowej ofercie wyposażenia takich aut jak Audi Q7, Volkswagen Polo czy Seat Toledo.

Jeśli chodzi o funkcjonalność – tu również docenisz przede wszystkim możliwość korzystania z dużego wyświetlacza dla map Google czy anglojęzycznych komend głosowych. Wymogiem jest smartfon z systemem Android 5.0 (lub nowszym). Jeszcze tylko darmowa aplikacja, kabel USB i możesz ruszać w drogę. Z pewnością na Twoje bezpieczeństwo korzystnie wpłynie możliwość odsłuchiwania wiadomości SMS, łączenie się poprzez Skype’a czy korzystanie z innych, zewnętrznych aplikacji.

Inne systemy, które ulepszają Twoje auto

Rzecz jasna, bogactwo multimedialnych możliwości w dzisiejszych czasach nie wyczerpuje wyłącznie oferta Google i Apple. Podobny poziom wygody i bezpieczeństwa zapewniają także takie rozwiązania jak:

  • MirrorLink (dla użytkowników urządzeń mobilnych z Symbianem i części telefonów HTC);
  • Renault R-Link 2 (dla właścicieli wybranych pojazdów Renault);
  • Volvo Sensus Connect (dla właścicieli wybranych pojazdów Volvo).

Wiele z udogodnień wyda się tradycyjnym kierowcom zbędną aberracją, przykładem nadmiernego „gadżeciarstwa”. Nie sposób jednak zaprzeczyć, że dobrze jest, gdy producenci oprogramowania i samochodów wychodzą naprzeciw zagrożeniom na drodze. Mozolne stukanie w mały ekran smartfona bardzo dekoncentruje, podczas gdy duży, intuicyjny, w sporej mierze zautomatyzowany i sterowany głosem panel jest o wiele bezpieczniejszy.

Kupując nowy samochód w UK, sprawdź, czy jest kompatybilny z Twoim urządzeniem mobilnym. Być może warto dopłacić, żeby później bez obaw ruszać w trasę, nie rezygnując z komunikacji, słuchania dowolnej muzyki czy wygodnej obsługi map nawigacyjnych.

Źródło: https://optimalsolicitors.com/pl/wypadek-drogowy

Komentarze:

Inne artykuły w tym dziale:

Hyundai to obecnie największa marka samochodów, jeśli chodzi o rynek koreański. Szybko uzyskała ona światową sławę i nie wzięło się to z przypadku. Dużą zaletą marki jest wszechstronność pojazdów, gdzie można znaleźć sporą ofertę sedanów, hatchbacków, samochodów sportowych, SUVów i VANów. Czym wyróżniają się nowe samochody Hyundai i w czym są one lepsze od konkurencji? 

Komentarzy: 0 skomentuj »