Nasz profil na Facebook.com - polub nas

5 zasad, których musisz przestrzegać wypożyczając auto

Meganews

Wypożyczalnia samochodów należy do tego rodzaju firm, które w ostatnim czasie niezwykle dynamicznie się rozwijają, a także stają się wobec siebie nawzajem coraz bardziej konkurencyjne. Obecnie, większość dużych miast tak w Polsce jak i za granicą posiada nawet po kilka siedzib przedsiębiorstw, oferujących wynajem samochodów.

 

Jednak bez względu na to czy wypożyczane auto jest w Warszawie czy Paryżu należy pamiętać o kilku ważnych zasadach, które umożliwią bezproblemowy wynajem samochodów.

Dokumenty

Przede wszystkim przy wypożyczeniu samochodu w wypożyczalni należy pamiętać, żeby mieć ze sobą dowód osobisty oraz oczywiście prawo jazdy. Ten drugi dokument jest absolutnie wymagany, bowiem wypożyczalnia nie będzie mogła podnająć żadnego samochodu osobie, która nie posiada uprawnień do prowadzenia samochodu.

Co więcej, niektóre wypożyczalnie samochodów wyrażają zgodę na użyczenie pojazdu osobom, które nie tylko ukończyły osiemnasty rok życia, lecz mają ukończony określony wiek. Wszystko zależy od kategorii samochodu, który dana osobą ma zamiar wypożyczyć. Droższe i bardziej luksusowe pojazdy czasami bywają zarezerwowane dla osób, które ukończyły nawet dwudziesty piąty rok życia.

Karta płatnicza

Przy wypożyczeniu samochodu zazwyczaj wymagane jest posiadanie karty płatniczej, bowiem wypożyczalnia blokuje zazwyczaj kaucje wymaganą na zabezpieczenie przy wynajmie samochodu. Taka kaucja zostaje zwrócona klientowi, gdy zwróci samochód w nieuszkodzonym stanie, a także w umówionym wcześniej terminie.

Warto również dowiedzieć się, jakiego rodzaju kart płatniczych używają dane wypożyczalnie, ponieważ może się okazać, iż karty bankomatowe nieposiadające na przykład wypukłych cyfr nie będą odpowiednie, a co za tym idzie, wypożyczenie samochodu na taką kartę będzie niemożliwe. Praktycznie wszystkie wypożyczalnie samochodów wymagają płatności kartą– niezwykle rzadko istnieje możliwość płatności za wynajem samochodów gotówką.

Stan baku

Niezwykle ważne, przy wypożyczeniu samochodu jest także zatankowanie do określonego stanu przed oddaniem auta. Samochód należy zazwyczaj oddać z pełnym bakiem, jeżeli się go zabrało z wypożyczalni z taką pojemnością baku. Jest to niezwykle ważna zasada, ponieważ wypożyczalnia samochodów może naliczyć dodatkowe opłaty za brakujące litry paliwa i to w dodatku nie zrobi tego po cenach rynkowych, panujących na stacjach paliw.

5-zasad-ktorych-musisz-przestrzegac-wypozyczajac-auto

Niektóre wypożyczalnie preferują napełnienie baku do połowy i tak wypożyczają samochód. Jednak przed samym wyjazdem wypożyczonym autem należy dokładnie zwrócić na to uwagę a w razie niejasności ustalić z najemcą ilość paliwa, która ma się znajdować w baku po podróży.

Godzina oddania samochodu

Przy wypożyczeniu pojazdu należy także zwrócić uwagę na godzinę, o której należy go odwieść z powrotem do firmy. Samochód należy odstawić najpóźniej o godzinie, o której został wynajęty lub zgodnie z czasem, ustalonym w umowie. Uważać należy na spóźnienia, ponieważ już nawet krótka zwłoka może spowodować naliczeniem opłaty za kolejny, cały dzień.

Niektóre duże wypożyczalnie, idą swoim klientom na rękę i czasami samochody można oddawać nawet w innym kraju, w którym auto zostało wypożyczone. Jest to jednak dodatkowo płata usługa, w dodatku proponowana jedynie przez duże sieci wypożyczające samochody i posiadające oddziały rozrzucone po całej Europie.

Umowa i ubezpieczenie

Warto także zwrócić uwagę na formę ubezpieczenia, którą posiada dana firma, oferująca wynajem samochodów. W większości przypadków przy poważnych kolizjach firmy nie przenoszą całkowitej odpowiedzialności na osoby korzystające z samochodu, lecz obciążają ich jedynie częścią kosztów, którą wcześniej zabezpieczają na rachunku bankowym klienta w postaci kaucji.

Jednak przed wypożyczeniem samochodu należy dokładnie zapoznać się z umową, bowiem każda wypożyczalnia samochodów ma inne warunki, którym podlegają klienci, podpisujący umowę najmu pojazdu. Warto także wspomnieć, iż zazwyczaj w razie kradzieży auta, odpowiedzialność ponosi także firma prowadząca wynajem samochodów.

Komentarze:

Inne artykuły w tym dziale:

Gdy po siedmiu miesiącach rynek aut osobowych w Polsce skurczył się niemal o jedną trzecią, Volvo Car Poland odnotowało sprzedaż niższą jedynie o 2,58%. Tym samym udział rynkowy marki wzrósł z 2,1 do 3,01%. Pozytywne wyniki odnotowały także inne rynki Volvo. Oto kilka pozytywnych informacji biznesowych z Polski i ze świata.

Komentarzy: 0 skomentuj »

Sezon urlopowy w pełni. Zanim jednak wyruszymy w drogę, warto zadbać o spokojne i pełne relaksu wakacje jeszcze przed wyjazdem, odpowiednio przygotowując swojego Opla do podróży. Teraz jest to jeszcze łatwiejsze niż kiedykolwiek, dzięki możliwości umówienia wizyty online, w wybranym autoryzowanym serwisie niemieckiej marki.

Komentarzy: 0 skomentuj »